MGT *Loto Toto Fetö Ve…

Yayınlandı: 27 / [01] Günay Tulun
*****

*****

“A Kal P” iktidara gelmeden önce ve iktidarının ilk günlerinde, tüm şans oyunlarını kaldıracağını ilan etmişti. Sonra ne olduysa oldu, konu hızla gündemden düştü ve kaldırılacağı hakkındaki söylenenler de sümen altına itildi. O günden bu yana da Türkiye’de oynanan şans oyunlarında büyük ikramiyeyi kazanan hiç kimseyi duymadık. 

Ne kadar gizlenmeye çalışılırsa çalışılsın, “A Kal P” iktidarı öncesinin gazetecileri, büyük ikramiye kazananı ne yapar eder, mutlaka saptar, hatta saptamakla kalmaz, gizlenmeye çalışan o kişiyle röportaj bile yaparlardı. 

DOLAŞAN HABERLER 
2003 yılı ortalarında, yani “A Kal P” iktidara geldikten birkaç ay sonra, internette bir haber dolaşmaya başladı. Şans oyunlarında ikramiye kazananlar önceden ayarlanıyordu ve ayarlamaların başında iktidarın adamları vardı. Kimilerine göre şeytani bir plandı bu. 

ŞANS OYUNLARI HAKKINDA MİNİ MİNNACIK HATIRLATMA 
Şans oyunları oldukça çok sayıda… Ben bile birkaç legal oyun sayabilirim: Millî piyango, sayısal loto, süper loto, şans topu, on numara, spor toto, iddaa vs vs vs… 

Aslında pasta o denli büyük ki, oransal olarak bakıldığında her 10 kişiden 8’i şans oyunlarında umut arıyor. Bugün rakam çok çok daha büyük ama resmî olduğu için geçen yıl açıklanan 2015’in rakamını yazayım da değerlendirmesini siz yapın. “Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nun ‘Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Diğer Kişiler Tarafından Gerçekleştirilen Talih ve Şans Oyunları ile Yarışlara İlişkin Değerlendirme Raporu’yla Milli Piyango Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre 2015 yılında şans oyunlarına harcanan toplam para 1 milyar 563 milyon 805 bin 420 lira”… Hani Recep Bey yaptıkları işi anlatırken büyük görünmesi için eski para değerlerini kullanır ya işte onun bu söyleyişiyle katrilyondan söz ediyorum. Katrilyon katrilyon! Rakam çok büyük! Ne büyüğü devasa… 
Bir başka araştırmaya göreyse son 3 yılda bu oyunlar için harcanan paranın toplamı 20 milyardan az eksikmiş.  

ATİLLA KART OLAYI 
Bir zamanlar Konya milletvekili Sayın Atilla Kart bu işin üstüne gitti. Meclis’te soru önergeleri verdi, televizyonlarda halkın karşısına delilleriyle çıktı, o delilleri gazetelerde de yayınlattı… İktidar öylesine derin sessizliğe büründü ki cevaptan sayılır diye nefes bile almadılar. Tıpkı 18 adayla 1 kayalığımızı Yunan’a nasıl verdiklerinin hesabını sorduğumuzda olduğu gibi… Bu arada cebellezicilerin büyük bir cesaretle ikramiyeleri defalarca aynı kente aynı ilçeye dağıttıkları, yurt içine serpme yapmaya gerek bile görmedikleri ortaya çıktı. Çünkü her şey tıkır tıkır işliyordu. Sayın Atilla Kart’ıysa partisi garip bir şekilde seçim dışına itti. 

Beklenen ses yıllar sonra geldi. “15 Temmuz 2016 İhtilal Denemesi” ertesinde şans oyunları üzerinde FETÖ’nün oyunlar oynadığı, paraları cebellezi ettiği söylendi. Ardından bu haber de hızla kayboldu. 

İKTİDARIN ÇIKARDIĞI BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU 
İktidarın kendisini koruma adına yapılmış gibi görünen bu haber için “doğrudur” desek de yine iktidarın çıkardığı “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu”na güvenerek şu soruyu sormayacak mıyız? İktidar olarak siz izin vermeseydiniz bu eşkıyalık gerçekleşebilir miydi? 
Bir soru daha var. Hadi siz çok saftınız, uyudunuz, uyutuldunuz, kandırıldınız ve “15 Temmuz”a dek tüm paraları Fetöcüler götürdü, iyi de “15 Temmuz”dan sonra götüren kim? Hâlâ FETÖ mü götürmekte, yoksa baştan beri FETÖ’yle ortak olduğu söylenen birileri mi? Söylentilerin ardı arkası kesilmiyor. Arslan payını kimin aldığı bile yazılıyor. 

Ben büyük ikramiyeden geçtim, acaba hasılatı büyük oyunların ikinci büyük ikramiyesi de dağıtılıyor mu?  

Olay, geçiştirilebilecek gibi değil. Şimdi 2003 yılı başından itibaren şans oyunlarının kimlere çıktığı ve o şanslı kişilerin; gerçekten de ellerine geçtiği söylenen ikramiyelerin büyüklüğüyle aynı oranda zenginleşip zenginleşmediği araştırılmalı. Araştırmakla da kalmamalı. Sonuçlar kamuya açıklanmalı, sorumluların ve çıkar sağlayanların tamamı cezalandırılmalı ve cebellezi edilen o paralar eşkıyalardan faiziyle tahsil edilerek gerçek hak sahiplerine dağıtılmalı… 

PROFESYONEL EMANETÇİLİK 
Birkaç satır üstte “Gerçekten de ellerine geçtiği söylenen ikramiyelerin büyüklüğüyle aynı oranda zenginleşip zenginleşmediği araştırılmalı.” dedim ya, bunun nedeni dincilerin emanetçi kullandıklarını bilmemdir. Haksız edinimlerini kamu ve kanunun gözünden kaçırmak için ücretli emanetçi kullanırlar.   

Bu kumardır, kumar günahtır, biz o paraları istediğimiz gibi cebellezi ederiz diye düşünenler varsa hatırlatırım: Kumarın günah olması kul hakkı yenmesinin bahanesi olamaz. Bu olaysa kul hakkının yendiği en ilginç ve iğrenç olaylardan biridir. Hakkı yenen o insanların hepsi, tek tek haklarını helal etmedikçe öte yanda işiniz son derece vahimdir. Tabii ki hüküm “Yücelerin Yücesi Allah”ındır. Yine de adımınızı denk atmanızın gerektiğini hatırlatarak, kulluk görevimi yapmak istedim. 
Bilin, bilin de öte yanda ne halt edeceğinizin hesabını şimdiden yapın.

Reklamlar

Yorumlar kapalı.